Болі в спині
Болі у спині, або дорсалгія, може виникнути навіть у ранньому віці, але причини в кожному разі будуть різні. Тому ті, у кого болить спина, можуть бути впевнені, що вони не самотні. Дорсалгія стоїть на другому місці за поширеністю після вірусних інфекцій.

Причини болю у спині
У більшості випадків спина болить через патологічні процеси в м'язах, зв'язках і суглобах. Пов'язані вони в основному з неправильним навантаженням на опорно-руховий апарат, особливо на тлі дегенеративно-дистрофічних змін. Біль може бути, як і локальним так і дифузним.
Біль може бути: тягнучою ниючою так і простркливаючою як при міжреберній невралгії.
Друге місце після м'язово-скелетного болю займає корінцевий біль, який виникає через компресію спинального корінця грижів.
Усього 1-2% болю в спині не пов'язані з пошкодженням хребта, але обумовлені онкологією, захворюваннями серця та судин, патологіями ШКТ. Оскільки за характером болю важко відрізнити і відразу зрозуміти причину, саме вони є найнебезпечнішими і вимагають більш ретельного обстеження у фахівця.
І все ж зміни у хребті дегенеративного характеру вважаються найчастішою причиною болю у спині. Ці зміни призводять до дисбалансу навантаження на різні групи м'язів, зачіпають зв'язки та суглоби. Також причинами болю в спині можуть бути порушення постави, спондильоз (дегенеративна зміна суглобів), запалення хребців, їх зміщення.
Інші причини болю у спині:
● метаболічні порушення;
● остеопороз;
● хвороба Педжета;
● мієломна хвороба;
● інфаркт міокарда;
● інфекція;
● захворювання органів черевної порожнини;
● патології сечовидільної системи.

Різноманітність клінічної картини при болях у спині
Якщо біль викликаний змінами у хребті, він виникає в пошкодженому відділі хребта і може супроводжуватися іншими симптомами, такими як, наприклад, головні болі та запаморочення.
Біль у попереку може виникнути у вигляді "прострілів", і така симптоматика називається люмбаго.
Може з'являтися біль між лопатками, у грудній клітці, біль під лопаткою. Вона може посилюватися в статичному положенні або під час руху. Якщо ж при цьому відбувається здавлювання нервів, виникає слабкість у м'язах локального характеру, оніміння у сфері ушкодження.
Якщо біль мучить протягом тривалого часу, через 3-5 днів не минає, необхідно обов'язково звернутися до лікаря. Також повинні насторожити такі симптоми як посилення болю при певних рухах, іррадіація в кінцівки, а також їх оніміння.
Болі в ноги, що прострілюють, говорять про можливу грижу диска. Якщо біль тупий, то він може свідчити про артроз.
У будь-якому випадку необхідно звертатися до лікаря, щоб встигнути вчасно поставити діагноз, коли ще не пізно використовувати методи лікування, що щадять.
Встановлення правильного діагнозу
Зважаючи на різноманітність клінічної картини та причин болю в спині, дуже важливо правильно поставити діагноз. Для цього необхідно звернутися до лікаря-вертебролога, невролога або ортопеда. Він вивчить інтенсивність та характеристики болю зі слів пацієнта, проаналізує її локалізацію, час появи та ситуації, за яких пацієнт відчуває біль.
Лікар зверне увагу на іррадіацію болю, супутні скарги, такі як, наприклад: головний біль, запаморочення, біль у м'язах або їх слабкість, зниження апетиту або порушення сну, зміни в настрої, збільшення або втрата маси тіла. Лікар проведе візуальний огляд та зверне увагу на асиметрію тіла, поставу, проведе пальпацію м'язів та спини, вивчить особливості ходьби.
Також можуть бути призначені такі діагностичні заходи:
● клінічний аналіз сечі та крові;
● біохімічний аналіз крові;
● ультразвукове дослідження внутрішніх органів черевної порожнини;
● УЗД шиї, якщо це необхідно;
● рентген хребта з проведенням функціональних проб;
● КТ та/або МРТ.
● Ревмопроби.
Важливо! Не варто ігнорувати одне дослідження та приділяти увагу іншому. Найчастіше те, що не видно на рентгенографії, добре помітно на МРТ. Але трапляються і зворотні випадки.
Способи лікування болю в спині
Дуже важливе значення має послідовність застосування різних методик терапії болю у спині. Вирішальним фактором при виборі правильного лікування є причина болю в спині.
Хірургічне втручання необхідне тільки при небезпечних ситуаціях і коли інші методи не мали належного ефекту, біль не пройшов і розвинулися ускладнення.
Для початку, хворому необхідно забезпечити спокій та зафіксувати хребет. Потім, призначається медикаментозна терапія і досить часто цього досить.
У нашій клініці як у гострих, так і хронічних болях у спині використовуються фізіотерапія.
Ортопедичні вироби
Для фіксації хребта у місці болю використовуються всілякі ортопедичні бандажі та корсети, які покликані знизити інтенсивність болю та зняти м'язовий спазм. Вони дозволяють зменшити фізичну активність та стабілізувати необхідний відділ хребта. Носіння ортопедичних виробів має бути постійної, ніж викликати атрофію м'язів.
Медикаментозна терапія
Високу ефективність показують протизапальні препарати, що використовуються перорально. Важливо пам'ятати, що ця група медикаментів призначена для короткочасного використання, інакше їх застосування може бути небезпечним. Тривале застосування протизапальних засобів може призвести до кровотеч та виразки шлунка.
Нестероїдні мазі можна застосовувати як додатковий засіб.
Якщо носіння ортопедичних корсетів та лікарська терапія не дали належного ефекту, необхідно звернутися до лікаря. Він може призначити медикаментозну блокаду. Найчастіше цього заходу достатньо для того, щоб позбавити пацієнта болю в спині якщо не назавжди, то надовго.
Лікувальна гімнастика
Лікувальна фізкультура може стати корисною у будь-якому разі, але бажано її робити після зняття гострого болю. Мета фізичних вправ – зміцнення м'язового корсета, відновлення атрофованих м'язів та зняття зайвого навантаження на робочі м'язи.
Вправи повинні включати кардіо тренування, силовий комплекс без обтяження, вправи на розтяг м'язів. Загальна тривалість сеансу занять зазвичай становить 20 хвилин. Виконувати їх потрібно 2-3 рази на тиждень.
При виборі необхідних вправ бажано займатися самолікуванням. Вони повинні бути грамотно підібрані для того, щоб не погіршити ситуацію та не викликати додаткових болів.
Хірургічне втручання
Якщо раніше грижі завжди були показанням для проведення операції, то сьогодні ситуація змінилася і хірургічне втручання має такі показання:
● відсутність ефективності лікування іншими методами;
● оніміння та слабкість у нижніх кінцівках або в одній з них;
● розлад функції малого тазу.
Якщо при перерахованих вище симптомах не зробити операцію, людина може стати інвалідом.
Незважаючи на страх, статистика показує, що поява нових болів після операції становить лише 1,5%, а поява грижі після операції обумовлена не хірургічним втручанням, а наслідком вже наявного остеохондрозу. У 98% випадків нейрохірургічна операція допомагає пацієнту повернутися до колишнього способу життя, оскільки сьогодні нейрохірургія має достатні технології для визначення ефективності втручання.
Перша швидка самодопомога
Якщо гострий біль у спині виник раптово, скував рухи, необхідно терміново допомогти собі, дотримуючись наступних рекомендацій:
1. Знайдіть тверду поверхню і обережно приляжте, при цьому постарайтеся не змінювати положення спини, при якому виник біль. Приляжте на бік, таким чином ви зменшите навантаження на хребет.
2. Лежіть, не рухаючись, і чекайте, коли біль стане менш болісним. Викличте швидку допомогу.
3. Коли ви відчуєте, що біль стих, повільно розвернуться і ляжте на спину. Так ви дозволите своїм м'язам остаточно розслабитись. Бажано, щоб ноги при цьому були на піднесенні. Лежіть так 15 хвилин.
Якщо потрібно встати, зробіть це повільно повернувшись, встаньте на карачки і підповзіть до опори. Підніміться на ноги повільно і розгинайте спину тільки наприкінці процесу. Чекайте на приїзд швидкої допомоги.
Останній відгук

01.12.2021 / Nataliia Vilohina
Дякую фахівцям клініки. Особливо, Ларіна О.С. за грамотно призначене лікування, завдяки якому я вилікувала міжхребцеву грижу L5-S1 8,00 мм! Також, зазначу ортопеда за якісне проведення процедур та виготовлення ортопедичних устілок. До цього пробувала інші методи лікування, які мені радили в інших клініках, але нічого не допомагало. І тільки у Вертебрі я стала почуватися краще! Клініка має сучасні методики та потужні апарати, лікування якими дає полегшення вже з перших процедур.