Плоскостопість
Плоскостопість - це найпоширеніший діагноз, який в основному вперше ставиться хворому, коли той перебуває ще в зовсім дитячому віці. Багато людей наївно легко і несерйозно ставляться до плоскостопості у себе чи своїх дітей, що зовсім небажано. Незважаючи на дрібницю, плоскостопість призводить до серйозних ускладнень, що значно знижують якість життя вже в зрілому віці.
Плоскостопість: що це
Плоскостопість - це деформація стопи, при якій опускається і потовщується поперечне або поздовжнє її склепіння.
Плоскостопість буває поперечним або поздовжнім. Нерідко поєднання обох видів. Найчастіше зустрічається поперечна плоскостопість.
Поперечна плоскостопість
У цьому вигляді плоскостопості відбувається уплощение поперечного склепіння стопи. Довжина стопи зменшується, але вона стає ширшою. Це відбувається тому, що плюсневі кістки розходяться віялоподібно, великий палець відхиляється назовні і ніби “дивиться” у бік інших пальців, а середній палець деформується і набуває форми молотка.
Поздовжня плоскостопість
При цій формі плоскостопості ущільнюється поздовжнє склепіння стопи. Таким чином стопа повністю стосується поверхні, а її довжина збільшується. Чим більша маса тіла людини, тим вираженіша плоскостопість, за рахунок збільшеного навантаження.
Також розрізняють плоскостопість за його походженням:
травматичне - виникає через травми п'яти, кісточки або передплюсневих кісток;
рахічне - розвивається внаслідок слабкості кісток, яким не під силу навантаження тіла;
перелітичне - виникає, як наслідок паралічу м'язів підошви після перенесеного поліомієліту;
статична плоскостопість - наслідок атрофії м'язів стоп і гомілки, а також кісток і зв'язок, як результат старіння, ожиріння або тривалої роботи в стоячому або сидячому положенні.
Причини виникнення
Основні причини розвитку плоскостопості:
- рахіт;
- травми гомілки та стопи;
- зайва вага;
- сидяча робота;
- стояча робота;
- носіння незручного взуття;
- вагітність;
- носіння взуття з високими підборами;
- генетична схильність;
- параліч м'язів ніг;
- вроджена слабкість зв'язок та м'язів;
- переломи та травми.
Ускладнення
Плоскостопість без лікування протягом багатьох років призводить до таких захворювань:
- сколіоз та кіфоз;
- болі у спині;
- міжхребцеві грижі;
- хвороби суглобів (артрит, артроз);
- порушення ходи (клишоногість);
- незграбність;
- болі в ликах;
- хвороби тазу;
- порушення у розвитку ножних м'язів;
- п'яткова “шпора”;
- деформація пальців ніг;
- “шишка” великого пальця стопи;
- нестача в організмі фосфору та кальцію.
Симптоми
На початку свого розвитку плоскостопість не турбує хворого на симптоми. Якщо воно виникло в дитячому віці, то батьки насамперед звертають увагу на порушення ходи у своєї дитини. З віком з'являється тяжкість у ногах при тривалій ходьбі чи стоянні. Змінюється розмір взуття, коли стопа стає більшою або завдовжки або завширшки. Потім, з'являються набряклість в області гомілки, болі в ногах, натоптиші, “шишки” в області основи великого пальця.
Лікування
Якщо плоскостопість було помічено у дитинстві та прийнято рішення лікувати дитину, то плоскостопість можна повністю усунути консервативними методами. Якщо ж плоскостопість стало приводом відвідування лікаря в дорослому віці, коли воно вже розвивалося протягом багатьох років, то про повне відновлення не може йтися. Проте хворобу можна зупинити від прогресування. Якщо плоскостопість виникла у дорослому житті, то є надія на повний регрес за умови, що звернення до лікаря виявилося своєчасним.
Важливо знати, що лікування плоскостопості має бути комплексним і потребує серйозного настрою. У деяких випадках хвороба лікується швидко, в інших випадках лікування потребує років життя. Не можна використовувати лише один метод та сподіватися на диво. Тільки комплексний підхід може призвести до успіху.
До складу комплексного лікування плоскостопість входить:
лікувальна гімнастика для зміцнення м'язів стопи під чуйним кураторством нашого реабілітолога;
професійний масаж стоп для покращення кровообігу;
носіння спеціальних ортопедичних устілок, які ми виготовляємо спеціально для своїх пацієнтів, використовуючи індивідуальний підхід та передові технології.
Переваги ортопедичних устілок неможливо переоцінити:
- вони підтримують поздовжнє та поперечне склепіння стопи;
- правильно розподіляють навантаження на стопи, знижуючи її там, де м'язи стопи перевантажені і збільшуючи там, де її недостатньо;
- сприяють виправленню постави;
- запобігає виникненню мозолів, натоптишів;
- не дає ногам втомлюватися.
Профілактика
Як профілактичних заходів важливо відзначити своєчасну діагностику плоскостопості, оскільки на початкових стадіях хвороба успішно піддається швидкому лікуванню.
Важливо носити правильне взуття, стежити за вагою, тренувати м'язи ніг та ступнів, збагачувати свій організм кальцієм та фосфором, стежити за обміном речовин.
Якщо ви підозрюєте у себе або у своєї дитини плоскостопість - не тягніть, дзвоніть або приходьте до нас! Ми допоможемо вам вирішити проблему.
Останній відгук

01.12.2021 / Nataliia Vilohina
Дякую фахівцям клініки. Особливо, Ларіна О.С. за грамотно призначене лікування, завдяки якому я вилікувала міжхребцеву грижу L5-S1 8,00 мм! Також, зазначу ортопеда за якісне проведення процедур та виготовлення ортопедичних устілок. До цього пробувала інші методи лікування, які мені радили в інших клініках, але нічого не допомагало. І тільки у Вертебрі я стала почуватися краще! Клініка має сучасні методики та потужні апарати, лікування якими дає полегшення вже з перших процедур.